Сміються, щоб не плакати: психіатриня про “усміхнену” депресію, її небезпеку і лікування

жінка, усмішка
Джерело: Unsplash

Усміхнена депресія – не такий уже й рідкісний діагноз, просто встановити його буває важко, бо людина з таким розладом має цілком щасливий вигляд. Звична усмішка на її обличчі – то своєрідна маска, за якою приховується глибокий біль, смуток, а інколи і розпач.

Психологиня і лікарка-психіатр Пріянка Капур зазначає, хоча усміхнена депресія не вказана в посібнику з діагностики психічних розладів, це цілком реальний стан.

– Пацієнт має щасливий вигляд, але внутрішньо страждає. Близьким складно навіть здогадатися, що він у депресії і йому потрібна допомога, – пояснює лікарка.

Симптоми усміхненої депресії

Пріянка Капур називає п’ять симптомів, наявність яких може бути ознакою того, що зовні щаслива людина перебуває в глибокій депресії.

Зараз дивляться
  1. Зміна ваги та розлади сну. До цього варто додати втрату апетиту.
  2. Млявість. Дуже типовим симптомом депресії є сильна втома. Людині часто буває важко змусити себе встати з ліжка.
  3. Відсутність зосередженості. Людина не може зосередитися на роботі, навчанні чи чомусь загалом, у неї спостерігаються перепади настрою, приміром несподівані спалахи гніву, дратівливість тощо.
  4. Відсутність самоповаги.
  5. Відсутність бажання робити те, що колись приносило задоволення.

Якщо симптоми тривають понад місяць, можливо, йдеться саме про депресію.

– Варто врахувати, що вищезазначені симптоми не проявляться, коли людина перебуває в громадському місці, – наголошує психіатриня.

За її словами, єдиний спосіб виявити у пацієнта усміхнену депресію — це залучити його до відвертої розмови, щоб переконати, що емоції, які він намагається приховати, зрозумілі, викликають співчуття і бажання допомогти.

Хто найбільше схильний до усміхненої депресії

Психіатриня, спираючись на власний професійний досвід, вважає, що найбільш схильні саме до такого виду депресії амбітні люди, перфекціоністи, які в жодному випадку не хочуть показувати іншим, що з ними не все гаразд. Страх осуду змушує їх ховати депресивний стан за усмішкою.

Іншим фактором ризику усміхненої депресії є раптова драматична зміна життя – болісний розрив з коханою людиною, особиста втрата.

Найгіршим, непоправним наслідком усміхненої депресії може бути суїцид.

У дослідженні, опублікованому в Indian Journal of Community Health, стверджується, що кількість випадків цієї нетипової форми депресії зростає та вражає працездатне населення середнього віку.

Цю депресію слід виявити на ранній стадії, щоб покращити якість життя та зменшити ймовірність самоушкодження.

Лікування усміхненої депресії

Усміхнена депресія, як і типова, піддається лікуванню. Відверте спілкування з психотерапевтом допоможе лікарю правильно діагностувати стан і застосувати когнітивно-поведінкову терапію.

За погіршення симптомів лікар може призначити антидепресанти, але це необов’язково.

Прослуховування музики та фізичні вправи допоможуть почуватись краще.

Спілкування та обмін проблемами з близькими друзями та родиною теж, за словами Пріянки Капур, входить до дієвих рецептів подолання усміхненої депресії.

Джерело: Health Shots

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка