Як контролювати психоемоційний стан дружинам військових: поради психологині

жінка, велосипед
Джерело: Depositphotos

Воєнні дії в Україні спричиняють значне психоемоційне напруження в суспільстві. В цих умовах психологічна допомога різним верствам населення вкрай актуальна.

Особливої турботи потребують сім’ї військовослужбовців та ветеранів. Саме дружини несуть посилене емоційне навантаження під час очікування чоловіків із зони бойових дій.

Факти ICTV дізналися, як дружині військовослужбовця самостійно піклуватися про свій психоемоційний стан.

Зараз дивляться

Як дружинам військових піклуватися про свій психоемоційний стан: поради

Психологиня Волонтерського об’єднання ВЕСТА Тетяна Ціленко розказала, що дружини військових часто не звертаються до психолога через відчуття провини. Від половини своїх клієнток вона може почути:

— Я — дружина військовослужбовця. Почуваюсь втомленою. Постійно плачу. Погано сплю. Перестала їсти. Втратила вагу. Чоловікові нічого не кажу – йому і так важко. Але до психолога не можу звертатися. Адже є ті, кому ще важче. Я не маю права жалітися. Я маю бути сильною.

Психологиня зазначила, що це не змагання ″кому гірше″ або ″хто найсильніша″, та порекомендувала дружинам військовослужбовців звертатися за підтримкою до фахівців.

— Ви уже взяли на себе багато. Ви чекаєте близьку людину з війни. Переживаєте за неї, турбуєтесь, чекаєте дзвінків і повідомлень. Ви маєте ледь не першочергове право на допомогу. Вам треба тільки дозволити собі допомогти.

Тетяна Ціленко розказала, що найперше — це фізичний стан, адже фізичне і психічне здоров‘я нерозривно пов’язані. Тому до зустрічі зі спеціалістом треба попіклуватися про себе самим.

Для цього можна виконати такі дії:

  • Оцініть, чи нормально ви харчуєтесь — чи в достатній кількості, хорошої якості, чи є різноманіття.
  • Чи достатньо ви вживаєте води — саме води, а не кави, чаю, соків тощо.
  • Яка якість вашого сну — чи нормально засинаєте, чи достатньо спите, чи прокидаєтесь часто посеред ночі, чи є вранці відчуття, що ви відпочили.
  • Чи є у вас прогулянки і фізична активність — дуже важливо проводити достатню кількість часу на свіжому повітрі, багато рухатись, займатися активними видами спорту.
  • Робіть чекпойнт здоров’я — не забувайте вчасно відвідувати лікарів та проходити профілактичний медогляд.

Якщо відчувається тривожність тут і зараз, психологиня рекомендує робити дихальні техніки. До прикладу, техніку продовженого видиху: вдихаємо носом — видихаємо ротом. Важливо, щоб видих був вдвічі довшим за вдих. Уявіть, що надуваєте повітряну кульку і видихаєте довго та повільно ротом. Рекомендовано робити цю вправу три хвилини.

Ці прості дії є важливою частиною турботи про себе і можуть полегшити стан дружин військових. Але не скасовують звернень, за потреби, до спеціаліста.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка