Кутя на Різдво – традиційне блюдо християн всього світу, яке готують в період новорічно-різдвяних свят тричі: на Різдво – Багата кутя, на старий Новий рік – Щедра кутя, і в переддень Водохреща – Голодна кутя.
Зерно символізувало вічне життя і достаток, мед – райське блаженство і благополуччя, мак і горіхи – багатство і родючість.
Є й четвертий вид куті – він називається коливо, або Чорна кутя. Її робили на поминки з рису та меду, прикрашали ягодами калини або журавлини.
З куті починали різдвяну вечерю, і тільки після неї переходили до інших страв.
Є безліч рецептів куті на Різдво, тому ми зібрали для вас 5 найкращих варіантів.
Традиційна кутя
Час приготування: 10 год.
Порцій з рецепту: 4
Інгредієнти:
- зерна пшениці 2 ст;
- мак 200 г;
- горіхи волоські 200 г;
- родзинки 150 г;
- мед 3 ст. л.
Замочити очищені від лушпиння та промиті зерна пшениці на ніч у холодній воді. Вранці воду злити, пшеницю промити, залити гарячою водою і варити до готовності на повільному вогні.
Готову кашу остудити й змішати зі столовою ложкою меду. Мак та родзинки залити окропом на 30 хвилин.
Мак відцідити, додати 1 столову ложку меду і перетерти блендером.
Горіхи підсмажити до хрусткої скоринки. Родзинки відцідити. Всі інгредієнти змішати, додати мед.
Кутя Козача
Час приготування: 4 год.
Порцій з рецепту: 4
Інгредієнти:
- пшоняна крупа 2 ст;
- цукор 1 ст;
- кишмиш 1 ст;
- кориця 2 ч. л.
Для мигдального молока:
- мигдаль (сирий) 1 ст;
- вода – 3 склянки;
- мед за смаком.
Кишмиш залити окропом і залишити на 30 хвилин. Крупу промити та залити водою й варити до напівготовності. Потім рідину злити, знову залити холодною водою і варити до готовності на маленькому вогні.
Злийте воду з кишмишу і додати його в кашу, додайте цукор, корицю і добре розмішати.
Горіхи залити водою й розтерти в блендері до однорідної маси. Молочко процідити через марлю, змішати з медом, перелити в скляну банку і зберігати в холодильнику (не більше 5 днів). Кутю перед подачею рясно полити мигдальним молочком.
Кутя перлова
Час приготування: 10 год.
Порцій з рецепту: 4
Інгредієнти:
- перлова крупа – 1 склянка;
- вода 3 ст;
- сухофрукти 100 г;
- мигдаль 50 г;
- мед 100 г;
- мак 3 ст. л.
Перлову крупу промити і залити холодною водою, залишити на ніч. Вранці воду злити, а перловку залити гарячою водою і довести до кипіння. Потім воду злити і знову залити гарячою водою, добре перемішати, закрити кришкою і довести до готовності в духовці.
Мак залити окропом, залишити на 30 хвилин. Потім воду злити, а мак розім’яти в ступці або подрібнити в блендері до появи макового молочка. Сухофрукти дрібно порізати і змішати з перловкою, додати мак і добре перемішати.
Мигдаль порізати на великі шматочки, обсмажити до хрусткої кірочки і покласти в перлову кутю, перемішати, додати мед, потримати на маленькому вогні 5 хвилин і вимкнути.
Пшенична кутя з мармеладом
Час приготування: 2 год.
Порцій з рецепту: 4
Інгредієнти:
- пшенична крупа 2 ст;
- вода 1 л;
- мед 100 г;
- мармелад 100 г;
- товчені горіхи (волоські) 50 г;
- родзинки 0.5 ст.
У киплячу воду покласти промиту пшеничну крупу. Варити при постійному помішуванні на малому вогні 15-20 хвилин. Коли каша загусне, закрити каструлю кришкою й поставити на 40-50 хвилин у подушку.
Читайте: Голодна кутя: що робити та прикмети
Родзинки промити, залити окропом і варити 5 хвилин. Потім відкинути на сито й обдати холодною водою. Мед розчинити в теплій каші, додати родзинки і подрібнені ядра волоських горіхів. Мармелад дрібно порізати і змішати з кутею.
Кутя ячна з варенням
Час приготування: 1 год 30 хв.
Порцій з рецепту: 4
Інгредієнти:
- ячна крупа – 2 склянки,;
- вода 3 л;
- молоко 1 ст;
- мак 1 ст;
- мед 3 ст. л;
- смородинове варення 2 ст. л.
Крупу промити, залити окропом і варити на помірному вогні, знімаючи піну. Щойно почне виділятися слиз, крупу зняти з вогню, промити холодною водою, залити гарячим молоком і варити до повної готовності крупи.
Мак залити окропом, залишити на 15 хвилин, потім воду злити, мак промити і знову залити окропом.
Щойно на поверхні води почнуть з’являтися крапельки жиру, воду злити. Розпарений мак розтерти в ступці, додаючи по 1 чайній ложці окропу, до появи макового молочка.
Потім мак змішати з готовою крупою, додати мед і, безперервно помішуючи, прогріти на слабкому вогні протягом 5-7 хвилин. Зняти кутю з вогню і заправити варенням.
До речі, Факти ICTV підготували 7 простих рецептів салатів на Різдво.