Закреп у немовляти: ефективні поради батькам, як допомогти дитині

младенец
Джерело: Depositphotos

Молоді мами часто скаржаться на те, що їхні крихітки червоніють, напружуються, кряхтять під час дефекації, немовби не можуть випорожнитись. Батьки або бабусі відразу ж ставлять діагноз – закреп, і починають діяти.

В хід ідуть всі знання, накопичені попередніми поколіннями родини, або ж поради з інтернету. Та не потрібно так хвилюватися, говорить педіатр вищої категорії, к.м.н. Ірина Андрущенко.

–  Спочатку треба з’ясувати, що батьки називають закрепом у немовляти, – радить лікар.

Після народження дитини у перший день у неї відходить меконій. Це перші фекалії новонародженого. Вони відрізняються від інших фекалій: через те, що формуються з перетравлених речовин, які він споживав ще в утробі, у них інші і колір (темно-оливковий або чорний), і консистенція (густа і липка).

Зараз дивляться

Наступного дня або трохи пізніше випорожнення дитини стають зеленими. До п’ятого дня вони будуть жовто-брудного кольору. А далі стають жовтими, а за консистенцією – м’якими.

У нормі частота випорожнення кишечника немовляти становить від 3 до 8 разів на день. У діточок від 6 тижнів до 6 місяців частота випорожнень може бути від 3 до 5 разів на день. Але їх може зовсім не бути впродовж дня. Навіть 3 рази на тиждень є варіантом норми. Важливо, щоб випорожнення були м’якими та легко виділялися.

У дитини немає закрепу, якщо кал м’який, навіть якщо його не було 1-3 дні. Діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, рідко страждають на закрепи, тому що грудне молоко містить компоненти, що протидіють закрепам.

Але об’єм грудного молока повинен бути достатнім. Інакше виникають “голодні” закрепи. В цьому випадку проблема вирішується педіатром, шляхом розрахунку необхідної кількості грудного молока дитині, з огляду на її вагу.

 – Отже, справжній закреп – це стан, коли дитині важко викликати дефекацію, або вона відбувається значно рідше, ніж зазвичай. У дитини закреп, якщо її кал виглядає як сухі тверді кульки, які не вбираються в підгузок, у них можуть бути прожилки крові. Навколо анусу є тріщинки. Якщо у дитини порушений сон, вона неспокійна після годування, притискає ніжки до животика.

Ось це і непокоїть мам, а бабусі радять допомогти немовляті: вставити в анус кінчик термометра, поставити гліцеринову свічку, газовідвідну трубочку, клізму. Та чи правильні ці поради?

Для немовлят нормально напружуватись під час дефекації. Для них цей акт – велика проблема, тому що вони лежать на горизонтальній поверхні, і гравітація не допомагає рухатися каловим масам.

Чим можна допомогти дитинці?

  • Перед вигодовуванням покладіть дитину на живіт, обережно зробіть легенький масаж спини вздовж хребта.
  • Обережно рухайте ніжками немовляти рухами по колу, вперед-назад, як на велосипеді, це може стимулювати його кишечник. Притискайте ніжки, зігнуті у колінах, до животика. Обережно зробіть масаж животика за годинниковою стрілкою.
  • Тепла ванна також може розслабити м’язи (дитина навіть може випорожнитись під час купання, будьте готові до цього).
  • В жодному разі не вставляйте в анус кінчик термометра!!! М’язовий спазм сфінктера може зламати його, і ваша дитинка може стати пацієнтом хірургів.
  • Газовідвідна трубочка, клізма – також не найкращий спосіб викликати дефекацію в домашніх умовах. З урахуванням відсутності професійних навичок, можна травмувати кишечник і, знову ж таки, допоможе тільки операція.
  • Ніколи не давайте дитині проносні засоби, якщо це не рекомендовано педіатром.

Годування сумішами та закрепи

У дітей на штучному вигодовуванні, як правило, більш об’ємні фекалії, і їм потрібно випорожнювати кишечник частіше, ніж дітям, які перебувають на грудному вигодовуванні.

Використовуйте тільки ті мірні ложки, які додаються до суміші, якою ви годуєте свою дитину.

Готуючи будь-яку суміш, дотримуйтесь інструкцій, що є на пакованні.

Не додавайте тверді продукти, зокрема сухарики, у пляшку для малюка – це може підвищити ймовірність закрепу у вашої дитини.

А якщо ваша крихітка на фоні закрепу відчуває сильний біль при дефекації, присутня кровотеча після сильного випорожнення, у неї температура, блювота, здутий “дерев’яний” живіт, вона не набирає вагу або втрачає вагу – зверніться до лікаря.

Тому що причиною закрепу в поодиноких випадках може бути основне захворювання.

Теги
Поради
Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка