Ультразвукове дослідження (УЗД) черевної порожнини є одним із найпоширеніших методів діагностики внутрішніх органів. Перед його проведенням важливо дотримуватися певних правил підготовки, щоби результати були максимально точними.
Факти ICTV запитали у лікарки з УЗД Ольги Ткаченко, скільки не можна курити перед УЗД черевної порожнини.
Чи можна курити перед УЗД черевної порожнини
Експерти пояснюють, що зараз українська медицина все ще перебуває в перехідному періоді – від радянських принципів до загальноприйнятих міжнародних стандартів.
– У радянській медицині було чимало міфів і необґрунтованих обмежень, які й досі розповсюджені серед багатьох лікарів, медичних працівників та пацієнтів, – каже лікарка.
Серед схожих думок – не можна курити перед УЗД черевної порожнини.
Під час куріння через ротову порожнину та дихальні шляхи в кров всмоктуються речовини з тютюнового диму, насамперед це нікотин.
– Коли нікотин потрапляє в кров, він сприяє виділенню адреналіну, – говорить Ольга Ткаченко.
Цей гормон стимулює центральну нервову систему, що призводить до:
- підвищення артеріального тиску, частоти серцевих скорочень і дихання;
- збільшення вмісту вільних жирних кислот та глюкози в плазмі крові (що може вплинути на результати цих показників аналізів крові);
- посилення кровотоку у скелетних м’язах;
- підвищення в’язкості крові.
– Важливо розуміти, що все це ефекти симпатичної нервової системи, – наголошує фахівчиня.
Ці ефекти жодним чином не змінюють структуру й розміри внутрішніх органів людини, які оцінюються під час ультразвукового обстеження.
Як куріння впливає на результати УЗД жовчного міхура
Поширена думка, що паління спотворює результати УЗД обстеження жовчного міхура, сприяючи його скороченню.
– Насправді скорочення жовчного міхура та розслаблення сфінктерів Одді та Міріцці (а також секрецію ферментів підшлункової залози) викликає холецистокінін – це пептидний гормон, який синтезується та виділяється нейроендокринними клітинами, що містяться в слизовій оболонці початкових відділів тонкої кишки, – пояснює експертка.
Основними стимуляторами виділення холецистокіеіну є жири та білок у їжі, яка потрапляє до шлунку та дванадцятипалої кишки.
Всі процеси регулюються, зокрема, парасимпатичною нервовою системою.
– Прямого зв’язку впливу куріння перед проведенням УЗД черевної порожнини на його результати не має, – зазначає лікарка.
Фахівчиня запевняє, що можна курити перед УЗД черевної порожнини.
За скільки годин можна курити перед УЗД черевної порожнини
Для оптимального обстеження органів черевної порожнини при УЗД необхідно напередодні виключити споживання продуктів, що викликають надмірне газоутворення кишківника.
Що не можна вживати перед УЗД:
- молочні продукти;
- бобові;
- свіжі овочі та фрукти.
Не слід переїдати або голодувати впродовж тривалого часу. Оптимальний час без вживання їжі – від п’яти до 12 годин.
– У моєму досвіді куріння та вживання негазованої води безпосередньо перед проведенням УЗД органів черевної порожнини на обстеження та результат аж ніяк не впливали, – ділиться лікарка.