Гінеколог Оксана Негрич на майданчику популярного медичного онлайн-ресурсу Бережи себе розповіла, на що жінкам слід звертати увагу, обираючи засоби інтимної гігієни, і чи ефективно приймати пробіотики для нормалізації вагінальної мікрофлори.
За словами Оксани, в нормі піхва містить корисні і умовно-патогенні мікроорганізми. Корисні лактобактерії зазвичай обмежують розмноження шкідливої флори.
Але за сприятливих умовах патогенні мікроорганізми починають активно розмножуватися і викликати дискомфорт, свербіж, неприємний запах і інші симптоми, зазначає фахівець.

– Спринцювання – це найшвидший спосіб вимити всю корисну флору, підвищити ризик травматизації слизової і отримати інфекційні ускладнення, – говорить гінеколог.
За її словами, порушенню вагінальної флори також сприяють:
- часта зміна статевих партнерів;
- оральний секс без захисту;
- неконтрольоване використання гормональних препаратів.
Правила гігієни для підтримки здорового вагінального мікробіому:
- проста чиста вода. Для гігієни статевих органів достатньо чистої проточної теплої води двічі на день (вранці і ввечері). Підмиватися слід в напрямку від піхви до анального отвору. Не використовуйте ніяких губок, що накопичують патогенні мікроорганізми;
- засоби для інтимної гігієни. Обирати засоби слід не тільки за маркуванням “інтимний”, а й за складом. Засіб повинен бути делікатним, адаптованим до фізіологічного рН, який не руйнує захисну ліпідну плівку і не впливає на природну змазку слизових;
- одноразові серветки та рушники. Користуйтеся одноразовими м’якими серветками за можливості. Якщо віддаєте перевагу рушникам, краще мати окремий для інтимних зон і не забувати регулярно його міняти;
- спідня білизна. В ідеалі це повинні бути трусики вільного крою з тканин, що не порушують повітрообмін, як-от бавовна, шовк, віскоза.
– В умовах обмеженого доступу до води та засобів гігієни можна використовувати вологі серветки або зволожений туалетний папір, – радить фахівець.
І зазначає, що під час менструації краще користуватися прокладками, оскільки вони безпечні щодо дотримання умов заміни і гігієни. З тампонами і менструальної чашею за умови несвоєчасної заміни є ризик розвитку синдрому токсичного шоку (важке інфекційне ускладнення).
Корисні лактобактерії (пробіотики) для підтримки мікрофлори
За словами фахівця, незважаючи на різні дослідження в цьому напрямку, відсутні докази користі від вживання пробіотиків для нормалізації вагінальної мікрофлори. Тому краще звертати увагу на раціональне харчування і дотримуватися норм гігієни інтимних зон.
Джерело: Бережи себе