Що буде, якщо не їсти тиждень? Якщо хочеться швидко схуднути, очистити організм, чи й просто перевірити власну силу волі, важливо врахувати всі ризики від такого експерименту.
Лікарка-гастроентеролог Світлана Зінченко розповіла Фактам ICTV, чи корисно не їсти тиждень, та які від цього будуть наслідки.
Що станеться з тілом, якщо не їсти тиждень
– Голодування протягом тижня – екстремальний експеримент, який точно матиме серйозні наслідки для організму, – зазначає експертка.
Лікар назвала кілька проблем, які можуть виникнути за повного голодування протягом тижня:
- Втрата м’язової маси: під час тривалого голодування організм починає використовувати запаси жиру та м’язів для енергії. Це призводить до втрати м’язової маси й ослаблення організму.
- Нестача поживних речовин: відсутність їжі протягом тижня означає, що організм не отримуватиме необхідних вітамінів, мінералів та інших поживних речовин. Це може призвести до дефіцитів, які вплинуть на функціонування органів і систем.
- Ослаблення імунної системи: без необхідних поживних речовин імунна система слабшає. Так організм стає більш уразливим до інфекцій і хвороб.
- Проблеми з енергією та розумовими функціями: голодування на такий тривалий термін знижує рівень енергії і може призвести до труднощів із концентрацією, пам’яттю та прийняттям рішень.
– Протягом перших декількох днів організм буде використовувати запаси глюкози та глікогену, – пояснює медикиня.
Наступна стадія – організм перейде в стан кетозу. Жири почнуть розкладатися на кетони, щоб виробити енергію.
Користь, якщо не їсти тиждень
Експертка наголошує – користь від того, щоб не їсти тиждень, дуже відносна, а ті позитивні ефекти, які будуть спочатку помітними, швидше за все, нівелюються шкодою від такого експерименту.
Голодування означає нульове споживання калорій, для отримання енергії організм використовує жирові запаси.
– Якщо ви маєте зайву вагу, вона “піде” внаслідок голодування, – каже гастроентеролог.
Перерва у вживанні їжі може допомогти покращити чутливість тканин до інсуліну, що сприятиме управлінню рівнем цукру в крові та запобіганню розвитку діабету.
Під час голодування організм не витрачає енергії на перетравлення й обробку їжі, що дозволяє йому сконцентруватися на очищенні й відновленні клітин.
– Це дасть короткочасний ефект на чистоту та якість шкіри, – говорить медикиня.
Після голодування організм стає чутливішим до їжі, що може сприяти ефективному травленню.
Для деяких людей голодування може мати психологічний ефект. Так можна посилити самодисципліну та впевненість у собі.
Чи можна голодувати тиждень: небезпеки
За тривалого голодування організм може почати руйнувати власні органи для отримання необхідних поживних речовин.
– Так можуть зазнати шкоди печінка, серце, нирки та інші важливі органи, – каже експертка.
Тривале голодування призводить до значної втрати маси тіла, слабкості та гіпотонії.
– Крім того, голодування може мати й негативні наслідки на психічний стан, як-от депресія та тривожність, – зазначає фахівчиня.
Яке голодування може бути корисним
Передусім перед початком голодування слід консультуватися з лікарем або дієтологом, надто якщо ви маєте хронічні захворювання або приймаєте медикаменти.
Важливо контролювати голод і гідрування, а також вживати вітаміни та мінерали у вигляді добавок, які можуть бути втрачені під час голодування.
– Термін без їжі потрібно визначити з лікарем, це має бути кілька днів, – наголошує лікарка.
Гастроентеролог назвала поради, яких слід дослухатися перед початком періоду без їжі.
- Поступово скорочуйте споживання їжі: перед початком голодування варто скоротити розмір порцій і поступово зменшувати кількість споживаної їжі за кілька днів або тижнів.
- Підтримуйте гідратацію: вживайте достатню кількість води, щоб уникнути зневоднення.
- Звертайте увагу на свій фізичний та емоційний стан: якщо відчуєте сильну слабкість, запаморочення, проблеми зі сном та інші симптоми, перервіть голодування та проконсультуйтеся з лікарем.
- Завершуйте голодування поступово: важливо поступово вводити їжу назад у раціон, починаючи з легкозасвоюваних продуктів. Це допоможе збалансувати шлунок і травну систему.
Загалом фахівчиня не радить вдаватися до настільки радикальних експериментів зі своїм здоров’ям. Будь-яку проблему краще вирішувати поступово під наглядом спеціаліста, щоб не нашкодити собі.