Перша менструація: лікарка розповіла, коли має бути та що потрібно знати

прокладки
Джерело: Pixabay

Перша менструація у підлітків – одна з важливих стадій статевого дозрівання. Що таке менархе, у якому віці мають розпочатися місячні, для чого треба рахувати менструальний цикл та про інші важливі речі, які повинна знати дівчинка, Факти ICTV дізнавалися у гінекологині Ольги Роговець.

Що таке менархе

Менархе − це перші менструації, які починаються з 11-15 років. Це може статися раніше або пізніше цього віку, адже кожен організм індивідуальний.

Перед початком цього періоду у дівчат збільшуються груди, ширшають стегна, на лобку і під пахвами з’являється волосся, а на білизні – прозорі вагінальні виділення, які за кілька місяців до менструальної кровотечі густішають та змінюють колір.

Зараз дивляться

Симптоми менархе у підлітків нагадують передменструальний синдром дорослих жінок: турбує головний біль і біль внизу живота, слабкість, зміна настрою тощо.

– Якщо ви помітили у своєї доньки ознаки менархе, обов’язково розкажіть про першу менструацію, щоб дівчинка була до неї готова, – радить лікарка.

Крім того, доньці важливо пояснити, що менархе свідчить не лише про зрілість підлітка, а й схильність до вагітності.

Перша менструація: у якому віці вона настає та скільки триває

На появу перших місячних впливає чимало факторів:

  •  спадковість;
  • загальний стан здоров’я та хронічні захворювання;
  • харчування і умови життя;

– Перші місячні у дівчат-підлітків зазвичай тривають приблизно 3-4 дні, а цикл може бути нерегулярним: від 27 до 35 днів, хоча можливо навіть і більше – до двох місяців. Це цілком нормально, – пояснює Ольга Роговець.

Аби відстежувати цикл, перед початком перших менструацій мама має пояснити, що таке менструальний календар та як ним користуватися, а також повідомити про важливі нюанси особистої гігієни:

  • під час менструації варто замінити ванну на душ та підмиватися 2-3 рази на день за допомогою спеціальних гелів чи мусів, що містять молочну кислоту. На відміну від мила, такі засоби не порушують вагінальну мікрофлору;
  • у критичні дні краще носити білизну з натуральних тканин, але в жодному разі не стринги, це може спровокувати інфекційно-запальні захворювання;
  • обирати не тампони, а гігієнічні прокладки без ароматичних компонентів, які можуть викликати алергію і роздратування;
  • уникати гострої їжі, адже це посилює кровообіг, а відтак і маткову кровотечу.

Коли звертатися до лікаря

За словами гінекологині, консультація необхідна за наступних випадків:

  • якщо менструація супроводжується сильним болем внизу живота, нудотою, підвищеною температурою тіла, слабкістю і кишковим розладом;
  • є свербіж в області піхви, а виділення мають специфічний запах;
  • місячні тривають менше двох днів або більше семи днів;
  • кров’яних виділень занадто багато, що вимагає частої зміни прокладок;
  • після перших місячних менструація припинилася більш ніж на пів року;
  • цикл менше 21 дня або більше 35 днів.

– Занадто коротка менструація виникає через дефіцит статевих гормонів або дисфункцію яєчників. Місячні, які тривають більше тижня, швидше за все, виникають через погану роботу матки і виражену естрогенну функцію яєчників,- каже лікарка.

Крім того, обов’язково слід звернутися до лікаря, аби вжити необхідних заходів, якщо у підлітка місячні так і не настали.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка