Скарги жінок на акне подвоїлися: які аналізи на стан гормонів слід зробити

акне
Джерело: Depositphotos

Ендокринолог Діна Крилова на майданчику популярного онлайн-ресурсу доказової медицини Бережи себе пояснила, наскільки поява акне залежить від гормонів та які аналізи треба зробити, щоб виявити цей взаємозв’язок.

– На жаль, акне вражає все більше людей, погіршуючи якість життя. І це, відповідно, чинить негативний психологічний і соціальний вплив на здоров’я, – зазначила експертка.

Тенденція

За словами Діни Крилової, запитів на лікування акне від жінок зафіксовано вдвічі більше, ніж від чоловіків. А клінічні дані показують, що акне мають 50% жінок у віці 20-30 років, 33% – жінки до 40 років і 25% – жінки у віці 45 років і старше.

Зараз дивляться

Часто в контексті акне говорять про роль гормонів у розвитку захворювання, каже ендокринологиня. За її словами, гормони справді мають значний вплив на стан шкіри людини. Однак не варто звинувачувати їх одразу у всіх бідах.

Гормональні розлади далеко не завжди є причиною розвитку акне. А найчастіше йдеться про комплекс чинників – від генетичної схильності до способу життя людини та косметики, яку вона використовує.

Причина номер один

Що стосується гормональних станів, які можуть призводити до акне, то причиною номер один є гіперандрогенія – стан, коли в організмі жінки андрогени, зокрема тестостерон (чоловічий статевий гормон), переважають за кількістю естрогени (жіночі статеві гормони).

У результаті активність сальних залоз посилюється, що робить шкіру жирною і схильною до висипань. Що стосується чоловіків, найчастіше акне проявляється в підлітковому періоді. Оскільки тоді активніше починають виділятися статеві гормони, зокрема тестостерон.

Слід розуміти, що акне саме по собі не є симптомом гормонального збудження. У деяких випадках, спільно з іншими симптомами, як-от набором ваги, надмірним ростом волосся, нерегулярним циклом, це може вказувати на наявність гормональних проблем.

Наприклад, часто акне спостерігається за синдрому полікістозних яєчників. Організм жінки в такому стані може виробляти надмірно тестостерон, що провокує розвиток акне.

Не тільки статеві гормони

– Не менш важливий гравець, що впливає на стан шкіри, це кортизол – стероїдний гормон, який виробляється наднирковими залозами, – каже експертка.

За її словами, коли кортизолу в організмі стає занадто багато (наприклад, за хронічного стресу), з’являються висипання і розтяжки на тілі.

Стероїдні препарати, такі як дексаметазон або преднізолон, які часто використовують під час лікування виражених запальних реакцій, теж можуть призводити до висипань.

Аналізи та обстеження

Перш ніж здавати будь-які аналізи, обов’язково зверніться до фахівця, рекомендує лікар. Тільки спільна робота лікаря і пацієнта допоможе поставити правильний діагноз і почати лікування, якщо це необхідно.

За словами експерта, орієнтовний список аналізів у разі підозри на гормональне акне включає:

  • загальний аналіз крові – для оцінки загального стану організму та виявлення можливих ознак запалення;
  • аналізи гормонів. Зазвичай це тестостерон загальний, індекс вільного тестостерону, естрадіол, дегідроепіандростерон-сульфат (DHEA-S), 17-ОН-прогестерон. Жінкам слід здавати аналізи на 3-5 день менструального циклу;
  • УЗД органів малого таза – для оцінки стану яєчників;
  • додаткові обстеження залежно від клінічної картини та побічних симптомів, які спостерігаються у пацієнта.

Діна Крилова також нагадала, що головний лікар, до якого слід звернутися за проблем зі станом шкіри, це дерматолог. І тільки за підозри гормональних причин висипань фахівець може направити вас до ендокринолога.

Джерело: Бережи себе

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка