У соціальних мережах дедалі частіше почали з’являтися повідомлення противників Covid-вакцинації про важкі, часом незворотні наслідки щеплень від коронавірусної інфекції. Незважаючи на заклики медиків не вірити подібним брудним фейкам, батьки все ж іноді піддаються на відверті маніпуляції фактами.
Певною мірою стривожених мам і тат можна зрозуміти, якщо вони бачать повідомлення, на кшталт: 16-річна дівчинка, щеплена вакциною Pfizer-BioNTech, отримала довічні проблеми зі здоров’ям. Або 17-річний хлопець-баскетболіст, у якого після вакцинації нібито утворилися в мозку тромби.
Медики кажуть, що подібні свідчення практично неможливо перевірити без доступу до приватних медичних записів. Що дає змогу антивакцинаторам уникати модерації контенту на платформах соціальних мереж і сіяти сумніви в безпеці вакцинації.
– У розмові з батьками я ніколи не скажу, що побічних реакцій не буває, тому що вони справді трапляються. Але я обов’язково повідомлю, що це не є доказом високого ризику серйозних побічних ефектів від Covid-вакцинації, – каже медична сестра Мелоді Батлер.
Разом з однодумцями вона створила в одній зі соціальних мереж співтовариство, в якому намагається донести правду про вакцину. Наприклад, цитуючи повідомлення Центру США з контролю і профілактики захворювань (CDC) про те, що найчастішим побічним ефектом вакцинального уколу, на який скаржаться діти, є біль в руці або легка лихоманка.
Жорстокі удари
Саме батьки найчастіше стають мішенню повідомлень, які вводять в оману, з фотографіями некрологів вакцинованих підлітків, які пізніше померли. Але, зрозуміло, ніяких переконливих підтверджень і доказів цьому не наводиться.
Представник CDC Марта Шаран заявила, що чиновники розслідують всі повідомлення про серйозні реакції, але не можуть коментувати окремі випадки.
Регулювальні органи США нещодавно дозволили вакцину Pfizer-BioNTech для дітей молодшого віку – єдину для вікової категорії від 5 до 11 років.
– Але навіть якщо батьки визнають, що вакцинація може захистити дітей від важкої форми Covid-19, їхні наміри можуть змінити заяви про шкоду від вакцини, – сказала дослідник громадської охорони здоров’я Тара Кірк Селл.
Наука показала нам, що такі спроби переконання справді працюють, зауважила вона. Адже дезінформатори точно знають, що особиста історія знайде відгук, особливо у батьків. Адже вони відразу починають думати про свою дитину і про те, що з нею може теж статися щось жахливе.
Адміністратори Facebook заявляють, що регулярно видаляють неправдиві заяви про Covid-вакцинацію. Вони також ставлять відповідні мітки, які підтверджують, що вакцини контролюються щодо безпеки, і позначають повідомлення, які були перевірені незалежними організаціями.
– Але розповіді про змову, що ширяться навколо пандемії, відвернули людей від розумних порад з питань громадської охорони здоров’я, – говорить Тара.
За її словами, заяви про протидію щепленням стали предметом онлайн-обговорень, що підриває зусилля у боротьбі з пандемією.
Це стало очевидним під час опитування Kaiser Family Foundation, проведеного наприкінці жовтня, під час якого з’ясувалося, що дві третини батьків висловили занепокоєння тим, що вакцина може вплинути на фертильність їхньої дитини в майбутньому, незважаючи на те, що це твердження неодноразово спростовувалося.
Медики кажуть, що історії про гіпотетичні негативні наслідки вакцинації набагато краще запам’ятовуються, ніж історії про успіх профілактичної медицини.
Саме тому потрібно шукати нові способи говорити про здоров’я населення, передусім – про смертельні небезпеки коронавірусної інфекції, які підстерігають невакцинованих дітей. І таких випадків вже, на жаль, чимало. Але про них антивакцинатори, звичайно ж, завбачливо мовчать.