Полегшує фантомний біль: учені про ефект стимуляції спинного мозку під час ампутацій

протез
Джерело: Depositphotos

Команда вчених-реабілітологів Медичної школи Університету Піттсбурга під час дослідження показала, що стимуляція спинного мозку зменшує фантомний біль і покращує баланс у людей з ампутацією нижніх кінцівок.

Як проходило дослідження

Під час експерименту вчені аналізували датчики тиску на устілці протеза стопи, які спричиняли електричні імпульси і доставляли їх у спинний мозок.

З’ясувалося, що цей сенсорний зворотний зв’язок не тільки знижує рівень фантомного болю, а й покращує баланс і стабільність ходи.

Зараз дивляться

– Ми застосовували електроди та пристрої стимуляції, які вже часто використовуються в клініках і які лікарі знають, як імплантувати, – зазначив старший автор дослідження Лі Фішер.

Статистика

Зазначається, що серед 1,5 млн американців, які живуть з ампутацією нижніх кінцівок, 8 із 10 відчувають хронічний біль того чи іншого ступеня, який сприймають так, начебто він йде від відсутньої ноги або ступні.

За словами експертів, фантомний біль часто не можливо знеболити, він різко погіршує якість життя.

Крім того, оскільки навіть найбільш технічно складні протези не оснащені функцією сенсорного зворотного зв’язку, люди з ампутованими кінцівками, як і раніше, схильні до порушень рівноваги і падінь, що ще більше обмежує їхню рухливість.

Використовували вже наявну технологію

Повідомляється, що на відміну від типової системи стимуляції, яка працює через вимкнення больових нейронів шляхом придушення їх іншим сенсорним сигналом (подібно до того, як потирання хворого ліктя допомагає полегшити біль), учені використали наявну технологію стимуляції спинного мозку.

На відміну від попередніх досліджень, команда Фішера змогла активно контролювати параметри стимуляції спинного мозку в режимі реального часу, коли випробовувані задіяли протез, щоб стояти або ходити.

Значущий результат

Крім клінічно значущого поліпшення контролю балансу і ходи навіть у найскладніших умовах, як-от стояння на рухомій платформі із закритими очима, учасники повідомили про зниження в середньому на 70% фантомного болю в кінцівках.

За словами вчених, це дуже значущий результат. Дослідження показало, що ця технологія може працювати у людей з великим пошкодженням периферичних нервів через хронічні захворювання, такі як діабет, або у людей з травматичними ампутаціями.

Не менш важливо й те, що технологія не потребує дорогих, виготовлених на замовлення електродів або незвичайних хірургічних процедур, що спрощує масштабування на національному рівні.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка