Просто мазок з носа: нова розробка вчених допоможе точніше діагностувати дитячу астму

дитина, мазок з носа
Джерело: Depositphotos

Дослідники з Університету Піттсбурга розробили неінвазивний метод, який вперше дає змогу лікарям точно визначати різні підтипи астми у дітей, не вдаючись до інвазивних процедур.

Мазок з носа замість операції під наркозом

Досі для визначення конкретного типу астми у дитини зазвичай була потрібна бронхоскопія – інвазивна процедура, що виконується під загальною анестезією для збору зразків легеневої тканини.

Чи можна було обійтися без цієї процедури? Лікарі кажуть, ні.

Зараз дивляться

– Астма – дуже варіабельне захворювання з різними ендотипами, які по-різному реагують на лікування, першим кроком до кращої терапії є точна діагностика ендотипу, – говорить професор педіатрії Хуан Селедон.

Професор Селедон і став одним з очільників розробки нової методики діагностики астми у дітей.

Новий мазок з носа аналізує активність восьми специфічних генів, пов’язаних з різними типами імунної відповіді в дихальних шляхах.

Цей генетичний аналіз показує, який із трьох різних підтипів або ендотипів астми має пацієнт: T2-високий (що включає алергічне запалення), T17-високий (демонструє інший тип запальної відповіді) або низький-низький (показує мінімальне запалення будь-якого типу).

Дослідницька група провела три окремих дослідження за участю 459 молодих людей з астмою.

Помилка в діагностуванні утруднювала лікування астми

Висновки, опубліковані в JAMA , кидають виклик традиційним припущенням щодо дитячої астми.

За замовчуванням вважалося, що в більшості випадків у дітей з астмою підтип Т2, його й лікували. А от аналіз мазка з носа показав, що цей тип зустрічається лише у 23-29% учасників. Натомість астма високого рівня T17 становила 35-47% випадків, тоді як астма низького-низького типу становила 30-38% учасників.

– До розробленого нами методу не існувало навіть клінічного маркера останніх двох підтипів. Саме це й спонукало нас розробити кращі підходи для більш точної діагностики астми, – каже Селедон.

Новий метод діагностики потребує нових методів лікування

Цей прорив має значні перспективи для лікування. Нині існують потужні біологічні препарати для лікування астми з високим Т2, але немає доступних методів лікування, спеціально націлених на типи з високим або низьким Т17.

Доступність простого назального тесту може прискорити розробку нових методів лікування астми з високим і низьким рівнем Т17, які разом становлять більшість випадків, але наразі не мають цільової терапії.

Джерело: StudyFinds

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка