Втома, жор і важко прокидатися: як боротися з сезонною депресією на тлі пандемії

депрессия
Джерело: Depositphotos

Доки одні люди вітають осіннє листя і свіжий зимовий сніг, інші виявляють, що їм важко прокидатися вранці, вони відчувають денну втому, їдять більше вуглеводів і переживають у цю пору року загальне почуття депресії. Професор клінічної психології факультету психіатрії Колумбійського університету Майкл Терман розповів, як з цим боротися.

У цього стану є назва – сезонний афективний розлад або САР. Це тип депресії, який приходить і йде залежно від пори року. Початок хвороби зазвичай починається пізньої осені й на початку зими, коли температура падає і дні стають коротшими, і може тривати до весни.

Через пандемію Covid-19 деякі люди можуть відчувати наслідки сезонної депресії навіть більше, ніж зазвичай.

Зараз дивляться

– Ті, хто страждає на це, повинні знати, що існують ефективні методи лікування цього розладу, і не слід відмахуватися від нього, як від зимової нудьги, – говорить Майкл Терман, доктор філософії.

Що викликає це

Зимовий САР пов’язаний з меншою кількістю денного світла, що посилюється тим, що ви проводите більше часу в приміщенні. Чутливість до цих змін залежить від людини.

Деякі люди реагують на перші ознаки сезонних змін під час осіннього рівнодення у вересні, а настрій інших падає тільки в грудні.

Найбільш частий період початку епізоду САР – з кінця жовтня по листопад. Січень і лютий – найгірші місяці в цілому, і симптоми повністю не зникають до початку травня. З огляду на час, проведений у приміщенні під час тривалої пандемії, симптоми, які відчувають взимку, можуть не зникнути навіть з приходом весни.

Якщо симптоми серйозні

…Слід звернутися за консультацією до терапевта, психіатра або іншого фахівця в області психічного здоров’я. Відповідальність лежить як на пацієнті, так і на лікареві.

САР ефективно піддається лікуванню світловою терапією. Мається на увазі яскраве світло, що імітує природне незабаром після сходу сонця. Це первинне, найбільш вивчене і найбільш успішне втручання, яке можна практикувати вдома відразу після пробудження. Світлова терапія може підтримувати працездатність.

– Вечірній вплив світла від комп’ютера, планшета, смартфона може ускладнити засинання, якщо тільки синє світло не заблоковане, тому я рекомендую обмежити час використання екрану принаймні за годину до сну, – радить професор.

Наскільки важливі звички хорошого сну

Регулярний режим сну і неспання повинен бути метою кожного, незалежно від того, пригнічений він чи ні. Проблема для людей з САР полягає в тому, що вони змушені спати довше, ніж навесні і влітку.

Додатковий сон не дає додаткової денної енергії, а скоріше є симптомом депресії. Звички до хорошого сну випаровуються, але це не вина пацієнта. Ефективне лікування дозволяє швидко нормалізувати сон.

…Візьміть на себе відповідальність обговорити свою депресію зі своїм лікарем або психіатром. Не піддавайтеся схильності страждати від сезонних симптомів як тягаря нормального життя, яке і без того обтяжене зміною нашої поведінки в зв’язку з пандемією.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка