На Закарпатті виявлено кричущі порушення прав людини в приватних пансіонатах для літніх людей. Зокрема, у “Турбота і догляд” (село Минай), “Родинне тепло” та “Наша родина” (Ужгород). Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Кричущі порушення
– Тільки уявіть: в одному з них 84-річна жінка, яка отримала перелом шийки стегна та стегнової кістки, протягом двох діб перебувала в пансіонаті без медичної допомоги, адміністратор навіть не викликав карети швидкої, – пише Лубінець.
Омбудсмен також повідомив і про такі, серед інших, порушення, як:
- надання медичних послуг підопічним без ліцензії;
- не всі підопічні мають безперешкодний доступ до води, а харчування неякісне та незбалансоване;
- в одному з пансіонатів не дотримуються температурного режиму в кімнатах, там зафіксували всього 13 градусів;
- виявили людей, які вже понад рік не виходили на свіже повітря;
- деякі підопічні взагалі живуть у коридорах.
Нацполіція розпочала кримінальне провадження
За словами Лубінця, до приватного пансіонату для людей похилого віку “Турбота і догляд” команда омбудсмена не могла отримати доступ – працівники пансіонату перешкоджали діяльності групи.
– У зв’язку з цим Нацполіція розпочала кримінальне провадження. Адже працівники Офісу омбудсмена мають безперешкодний доступ навіть у приватні структури, – зазначає Лубінець.
За його словами, на початку жовтня Офіс надіслав листа до Закарпатської ОДА з вимогою створити регіональну комісію з виявлення приватних пансіонатів та проведення відповідних моніторингів і перевірок на виконання Указу Президента України.
– На жаль, приватні пансіонати взагалі випали з поля зору органів, що здійснюють перевірки та контроль, – пише Лубінець.
Місцева влада “не бачить” пансіонатів
За словами омбудсмена, ще з 2021 року й донині органи місцевої влади та відповідні контролюючі органи в межах Закарпатської області “не побачили” приватних пансіонатів “Турбота і догляд”, “Родинне тепло” і “Наша родина”.
Водночас інформація про діяльність пансіонатів рекламувалася в соцмережах, вони мають веб-сторінки, а лікарі постійно здійснювали встановлення факту смертей підопічних.
Викриття всіх жахів
– Ми провели титанічну роботу і вжили невідкладних заходів для викриття всіх жахіть, що відбуваються за зачиненими дверима приватних пансіонатів, – зазначає Лубінець.
Надалі держава має докласти максимум зусиль, щоб старість для багатьох людей не була вироком. Адже такі порушення – жахливі, а міські органи влади заплющують на це очі, резюмує омбудсмен.
Джерело і фото: Дмитро Лубінець