Британські вчені розробили прості способи швидкого виготовлення складного медичного обладнання в разі травм кінцівок унаслідок воєн або катастроф.
Бейрут і Україна
– Дві знаменні події зіграли вирішальну роль у зусиллях британських вчених з розробки технології, яка могла б кардинально змінити підхід до лікування людей, які зазнали травм, – йдеться в повідомленні.
Першим був вибух у Бейруті 4 серпня 2020 року, коли в місті вибухнув величезний склад аміачної селітри, унаслідок чого загинуло понад 200 осіб і 7 тис. дістали поранення.
Другим було вторгнення Росії в Україну, внаслідок якого від початку війни в лютому 2022-го постраждали сотні тисяч людей.
– Як вибух у Бейруті, так і бої в Україні призвели до тисяч жахливих поранень кінцівок і забитих місць у людей, які без термінового медичного технологічного втручання позбулися б ніг і рук, – сказав професор механіки опорно-рухового апарату в Імперському коледжі Лондона Ентоні Булл.
Зовнішні фіксатори
Професор Булл і його колега Мехді Саїді розпочали співпрацю 2016 року, метою якої був радикально новий підхід до проблеми: розробити набори інструментів і посібники та розповсюдити їх серед місцевих мешканців, щоб вони могли виготовляти свої власні пристрої в гаражах або на заводах, використовуючи звичайне обладнання.
Вчені зосередилися на пристроях, відомих як зовнішні фіксатори. Вони використовуються, коли постріл, вибух міни або будівля, що обвалилася, розривають кістки ноги або руки людини.
Зовнішні фіксатори покликані утримувати шматки роздробленої кістки і потерпілий отримує шанс не втратити кінцівку.
Однак, за словами вчених, зовнішні фіксатори складні та дорогі. Один пристрій може коштувати понад $2 тис., а в зонах конфліктів вони важкодоступні. Іноді виготовляють саморобні фіксатори, але вони часто призводять до серйозних ускладнень.
Прості способи
Щоб обійти цю проблему, Булл і Саїді запустили свій проєкт спільно з колегами з Імперського університету та інших міжнародних установ.
– Ми розробили прості способи виготовлення зовнішніх фіксаторів і випробували їх на Шрі-Ланці. Усе, що потрібно, це запас алюмінію і кілька стрижнів із неіржавної сталі, – зазначають учені.
Війна в Україні
Цінність цієї роботи розкрилася в лютому 2022 року. Після того як російські війська перетнули кордон з Україною, сотні людей зазнали катастрофічних травм і зіткнулися з втратою кінцівок через відсутність фіксаторів.
– Ми отримали терміновий дзвінок від місцевих лікарів, які відчайдушно потребували допомоги, і ми змогли вказати їм на наш вебсайт, на якому були інструкції з виготовлення фіксаторів, – сказав Булл.
За його словами, через кілька днів майстерня на сході Польщі надіслала вченим фотографію фіксатора, виготовленого за запропонованими інструкціями. У результаті в перші кілька днів війни було задіяно 150 із них, і вони допомогли запобігти втраті ніг або рук пораненими.