Експерти Міністерства охорони здоров’я України відповіли на найпопулярніші запитання щодо отримання ліків за паперовим рецептом.
Популярність е-рецепта
– Електронний рецепт – один із найпопулярніших українських цифрових інструментів для пацієнтів. На сьогодні лікарі виписали майже 70 млн е-рецептів, із них 1,8 млн – на рецептурні ліки, які пацієнт купує власним коштом, – ідеться в повідомленні.
Однак, за словами експертів, під час перехідного періоду можна на власний розсуд обрати паперовий або електронний вигляд рецепта для отримання рецептурних ліків в аптеці власним коштом.
Ліки власним коштом
У МОЗ зазначили, що відпуск рецептурних ліків за паперовим рецептурним бланком власним коштом можливий:
- у разі призначення за індивідуальними прописами лікарів, які готуються в аптеці;
- якщо у лікаря немає технічної можливості сформувати е-рецепт у ЕСОЗ;
- у разі призначення препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії.
Наркотичні препарати
У відомстві нагадали, що з жовтня 2023 року призначення та відпуск наркотичних (психотропних) ліків здійснюється виключно на підставі е-рецепта.
Однак існують певні винятки, коли за паперовим рецептом можна призначити цю групу ліків. Серед них:
- виписка рецепта для індивідуального виготовлення ліків в аптеці, у разі технічного збою в роботі ЦБД ЕСОЗ, зафіксованого адміністратором ЕСОЗ;
- у разі призначення препаратів на територіях, де тривають активні бойові дії за відсутності технічної можливості (відсутність світла, зв’язку тощо).
Це вичерпний перелік умов, уточнили в МОЗ.
Доступні ліки за паперовим рецептом
Призначення та відпуск ліків за програмами реімбурсації, як і раніше, здійснюється за електронним рецептом. Виняток діє тільки для тимчасово окупованих і територій, де триваютьактивні бойові дії.
У МОЗ нагадали, що торік було вдосконалено можливість виписати е-рецепт на ліки дистанційно, а також змінено термін дії електронного рецепта для деяких груп лікарських засобів.