10 причин, чому одні отримують посттравматичний стресовий розлад, а в інших він не виникає

ПТСР
Джерело: Depositphotos

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічне захворювання, яке виникає після травми.

Серед його симптомів – спогади про травматичні події, уникнення тригерів, які нагадують людині про травматичну подію, стан високого збудження і гіперпильності.

Необов’язково ПТСР виникає в учасників бойових дій, як багато хто вважає. Інколи він може розвинутися після будь-якої трагічної події у людей, далеких від військових справ.

Зараз дивляться

Однак не у всіх, хто пережив одну й ту саму травматичну подію, розвивається ПТСР. Є певні фактори, що роблять людину більш чи менш схильною до цього розладу.

Коли розвивається ПТСР

1. Хімічний дисбаланс мозку. Хімічні речовини в мозку впливають на спогади і змушують нас більше боятися. Наразі вчені говорять про дві речовини.

По-перше, це STMN1 – білок , що дозволяє формувати страхітливі спогади, і GRP – пептид, що контролює реакції страху. Велика кількість першого та відсутність останнього може бути достатньо для того, щоб виник посттравматичний стресовий розлад.

2. Генетична схильність. Гени, які викликають у людини схильність до посттравматичного стресового розладу, ще не відомі. Та деякі з відомих генів якраз викликають різну кількість двох хімічних речовин, про які говорилося вище.

3. Переживання травматичних подій у минулому. Цей фактор є найбільш очевидним, але такою подією може стати будь-що. Головне, дізнатися, після чого людина відчуває сильний страх, безпорадність та безнадійність. Тоді й причина стане відомою.

4. Історія психічних захворювань. У тих, хто має психічні захворювання, наприклад, шизофренію або депресію, посттравматичний стресовий розлад більш ймовірний.

5. Стрес після травматичної події. Часто стрес продовжується після самої травматичної події, це саме те, що ми переживаємо зараз в умовах війни. З трагічною подією все не завершується, ми щодня маємо нагадування про травматичний досвід. Цього може бути достатньо, щоб розвинувся ПТСР.

Трапляється, що оточення людини, у якої виник ПТСР, також переживає ті самі події, та в них чомусь психіка витримує напруження і спогади про травматичну подію не викликають ніяких розладів.

Чому ПТСР виникає не у всіх

1. Вчасна психологічна допомога. У тих, хто звернувся за психологічною допомогою до того, як з’явились перші ознаки ПТСР, є менша ймовірність розвитку посттравматичного стресового розладу.

2. Участь в групах підтримки. Існують різні групи для практично будь-якого виду травм. Спілкування з іншою людиною, яка пережила схожий досвід, значно допомагає та знижує ризик посттравматичного стресового розладу.

3. Почуття впевненості стосовно своїх дій під час травматичної події. Люди, які або не пам’ятають, що робили під час трагічних подій, або впевнені, що діяли правильно, з більшою ймовірністю уникнуть діагнозу ПТСР. Терапія може кардинально допомогти в цьому.

4. Стратегія подолання. Вміння пройти через складні життєві ситуації є життєво необхідною навичкою. Люди, які від природи мають або навчилися дієвій стратегії подолання трагічних подій та їх наслідків, зазвичай справляються з травмою набагато краще.

5. Бути чоловіком. За статистикою, жінки частіше страждають від посттравматичного стресового розладу. Хоча така різниця в статистиці може пояснюватись і тим, що чоловіки неохоче звертаються за допомогою до психіатра, і ПТСР у них рідше діагностується.

Що робити, якщо виник ПТСР

Якщо у вас посттравматичний стресовий розлад, ви не винні в тому, що у вас цей діагноз. Цей список причин виникнення чи не виникнення ПТСР не показує жодних недоліків тих, у кого він є.

Проте якщо він все-таки виник, потрібно якнайшвидше звернутися за допомогою, щоб не страждати зайвий час.

Інтернет-платформа психологічної допомоги Розкажи мені працює цілодобово. Для того, щоб поговорити з психологом чи психотерапевтом, потрібно коротко описати свій запит і надіслати заявку через сайт tellme.com.ua.

Консультації проводяться безкоштовно в режимі онлайн.

Джерело: Психологічна підтримка

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Loading...
Знайшли помилку в тексті?
Помилка