Постійна небезпека: психологиня радить, як справлятися з надмірною тривожністю

обличчя, настрій
Джерело: Unsplash

Другий рік триває повномасштабна війна на теренах України. І абсолютно нормальним є те, що нам досі тривожно. Ми лягаємо спати і думаємо про те, що десь летить ракета, кудись вона таки влучить.

Людська психіка не може звикнути до постійної небезпеки. Тривога це емоційний стан, коли ми передчуваємо небезпеку.

А як навчитися розпізнавати надмірну тривожність? Чи можна з нею впоратися самотужки? Психологиня, ведуча Ранку у Великому Місті на ICTV Юлія Зорій допоможе знайти відповіді.

Зараз дивляться

Спочатку необхідно просто прийняти той факт, що тривога і страх нам не вороги. Страх оберігає. Тривога, по-перше, сигналізує про загрозу. По-друге, мобілізує наші внутрішні ресурси, щоб справитися з небезпекою.

Але усе сказане не стосується надмірної тривожності.

Такий стан має певні маркери. Перше тривога починає нам заважати виконувати щоденні, рутинні справи. Ми зайвий раз не виходимо на вулицю, не йдемо на роботу, відмовляємося спілкуватися з друзями, готувати їжу, бо постійно перебуваємо в очікуванні, що зараз станеться щось дуже страшне.

Друге це коли реальних підстав тривожитися вже ніби немає, а ми все одно це робимо за звичкою.

І третє, коли тривожність надто перебільшена передчуття на один відсоток, а ми тривожимося на всі дев’яносто дев’ять.

Тоді тривога вже не є корисною і, можливо, без допомоги фахівця не обійтися.

А що під силу нам самим?

Зараз для деяких людей постійний моніторинг новин став звичкою. Якщо новини невтішні, у нас не просто псується настрій, ми засмучуємося, починаємо переживати. Це вибиває із звичного ритму життя.

Отож, вихід – у дозуванні часу для новинної інформації. Приміром від 15 до 30 хвилин на день. Або делегуйте отримання інформації комусь із близьких чи друзів, хто може сприймати прочитане більш спокійно, ніж ви, і потім вже переказувати новини вам.

Або попросіть тих ваших знайомих, хто завжди перебуває у курсі подій, повідомляти вам найголовніше, найважливіше, чи найтерміновіше.

Все, що зменшить вашу тривогу прийнятне.

Але, якщо вже вона все-таки вас накрила, передусім варто справитися із пришвидшеним серцебиттям.

Почніть повільно дихати: на один, два, три – повільно вдихаєте, а на один, два, три, чотири, п’ять, шість –  робите довгий видих.

Є ще дихання по квадрату один-два-три-чотири – вдих, на чотири секунди затримали повітря, і знов на один-два-три-чотири – видих. Робите вправу протягом хвилини-двох.

Концентрація на якихось конкретних діях теж зменшує рівень тривоги.

Усі ми дуже втомилися від постійних повітряних тривог і морально, і фізично. Усе більше людей  відмовляються постійно жити в страху і піднімати вночі сонних дітей, щоб відвести в укриття.

Але варто пам’ятати, що загрозою не варто нехтувати, бо це може вартувати нам життя.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка