Жодна із систем виховання дитини не є ідеальною. Одні дії позитивно впливають на дітей, інші ж, навпаки, заважатимуть їхньому гармонійному розвитку.
Такі нюанси були й у радянської системи виховання дітей. Їх перерахувала психолог Галина Швець.
Топ-5 помилок радянського виховання
- Рано віддавали дітей у дитячий садок
– Декретна відпустка тривала 56 днів, і діти у свої два місяці вже відвідували ясла замість того, щоб бути поряд зі своєю мамою, яка забезпечує задоволення всіх потреб дитини – у теплі, в їжі, в безпеці, в емоційному контакті. Це все – запорука повноцінного розвитку та емоційного благополуччя дитини, – каже Галина Швець.
- Не всіх дітей забирали із садка
За словами психолога, ті батьки, які працювали у нічну зміну, залишали дітей у садку на весь робочий тиждень і забирали лише на вихідні. По суті, дітей виховували не батьки, а чужі люди, що також негативно.
- Застосовувалися фізичні покарання
Раніше було навіть прислів’я, що небита дитина – срібна, бита – золота. Водночас ніхто навіть не думав про правомірність таких дій.
- Переучування шульги
Цю особливість намагалися змінити всіма способами, що також не йшло на користь. Могли й прив’язати ліву руку до стільця, і бити вказівкою або лінійкою по пальцях.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
- Пригнічення індивідуальності дитини
Раніше у дітей не було особливої можливості самовиражатися в школі, адже була обов’язкова шкільна форма, заборона на макіяж, сережки та незвичайні зачіски. Тоді жорстко регламентувався список літератури, а ще був тиск на духовну сферу життя, додає психолог.
Це також не сприяло різнобічному розвитку дитини.