Covid-щеплення для дітей: з якого віку можна і кому потрібне в першу чергу

коронавирус
Джерело: Depositphotos

В Україні вакцинація дітей віком 12 + дозволена згідно з наказом МОЗ від 17 липня 2021 року. Імунопрофілактика проводиться тільки однією вакциною – Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Однак відсутність такого щеплення не є підставою для недопуску дитини до занять у школі.

У міру того, як набираються нові свідчення про ефективність і безпеку затверджених вакцин проти Covid-19, які сьогодні широко використовуються для імунізації дорослих, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) дозволила робити такі щеплення і дітям.

У найсвіжіших оновленнях своїх рекомендацій ВООЗ акцентує на тому, що вакцина проти Covid-19 “може бути запропонована дітям від 12 до 15 років з групи високого ризику, поряд з іншими пріоритетними групами”. Йдеться поки що тільки про один продукт, безпеку якого щодо дітей ВООЗ може гарантувати. Це – вакцина спільного німецько-американського виробництва Pfizer/BionTech.

Зараз дивляться

– Діти і підлітки переважно легше переносять захворювання. Тому, якщо вони не входять до групи з ризиком важкого перебігу Covid-19, їх слід вакцинувати в менш терміновому порядку, ніж літніх людей, людей з хронічними захворюваннями і медичних працівників, – наголошується в документі.

А щодо імунізації проти Covid-19 дітей до 12 років, то наразі випробування вакцин для цієї вікової категорії перебувають у активній стадії. Щоправда, навіть про приблизні терміни їх появи поки що не повідомляється.

Навіщо Covid-вакцини дітям

На думку ЮНІСЕФ, загроза для дітей від Covid-19 величезна, і вона виходить далеко за межі безпосередніх фізичних наслідків цієї хвороби.

– Заходи ізоляції, що зберігаються або повторно вводяться, серйозно позначаються на доступі дітей до основних медичних послуг, що загрожує здоров’ю і майбутньому цілого покоління, – наголошується в заяві Дитячого фонду при ООН.

У багатьох розвинених країнах кампанія вакцинації проти Covid-19 дітей старше 12 років вже почалася. За статусом вона рекомендаційна, а не обов’язкова. Однак влада енергійно агітує батьків прийняти рішення “за”, мотивуючи кращою захищеністю дитини від небезпечної інфекційної хвороби під час навчального року, що почався.

– На сьогодні немає гострої необхідності у вакцинації дітей молодше 12 років, оскільки вони в рази менше хворіють на Covid-19, ніж дорослі, а якщо і хворіють, то переносять інфекцію набагато легше або взагалі безсимптомно, – зазначає сімейний лікар поліклініки Оболонського району Києва Людмила Сердюк.

За її словами, це питання вкрай актуальне для діток зі складними фоновими захворюваннями, чия імунна система ослаблена і не витримає випробування смертельно небезпечною інфекцією. Наприклад, це стосується недоношених малюків, дітей з вродженими вадами серця, хворобою Дауна тощо.

Але оскільки на сьогодні у нас немає вакцин, дозволених дітям молодше 12, говорити про їхню гіпотетичну необхідність немає сенсу. У всякому разі, поки що. Тому основними елементами захисту дітей від Covid-19, як і раніше, є маски, дистанція, якісна вентиляція і регулярне провітрювання класних кімнат.

Джерело: ЮНІСЕФ, ВООЗ, МЗ

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Знайшли помилку в тексті?
Помилка