Наші солдати змушені боротися за кожен метр української землі, зазнаючи при цьому важких поранень. А це збільшує потребу в донорській крові. Своєчасне переливання цільної крові або її компонентів може суттєво зменшити кількість смертей та ускладнень.
Ми повинні створити такий запас, щоб кожен, хто потребує крові, отримував її невідкладно, — йдеться у повідомленні МОЗ.
Саме тому фахівці Міністерства охорони здоров’я України сформулювали алгоритм залучення всіх охочих до процесу здачі крові — донорства крові.
Як долучитися до донорства крові в Україні — читайте детальніше в матеріалі Фактів ICTV.
Як долучитися до донорства — куди звертатися
В Україні донорами крові можуть бути люди віком від 18 до 60 років, які не мають протипоказань. Тобто, якщо людина має хронічні захворювання, постійно приймає ліки або стоїть на обліку, то вона не може бути донором крові (тимчасово або взагалі).
Якщо ви цілком здорові й хочете стати донором:
- Стежимо за оголошеннями центрів крові. Якщо раптом виникає нагальна потреба, медики звуть донорів певних груп крові.
- Телефонуємо в центри крові свого міста і записуємося в їхні бази донорів. За необхідності вони з вами зв’яжуться. Контакти всіх центрів крові можна знайти за цим посиланням.
- Вносимо свої дані в онлайн-реєстри донорів. Швидко і просто. Посилання тут.
Як здати кров — покроковий алгоритм
Якщо ви вирішили стати донором крові, то зробити це можна у будь-який час. Для цього:
- Оберіть центр крові чи конкретного реципієнта (перелік медичних закладів можна знайти за посиланням) та заплануйте донацію.
- Прийдіть у зручний для вас день та час й здайте кров. З собою необхідно мати документ, що посвідчує особу (паспорт) та ідентифікаційний код. Можна надати документи у застосунку Дія.
Нагадуємо, що здати кров можна навіть тоді, коли ви не знаєте своєї групи крові. Також, щоби піти на процедуру, не потрібно здавати аналізів чи приносити медичну довідку. У центрах крові зроблять необхідний медогляд.
Донація проходить швидко та безпечно! Процедура відбувається у спеціально обладнаному кабінеті для забору крові – маніпуляційній.
Доза крові (450 мл) забирається у одноразовий стерильний полімерний контейнер (гемакон). Це робить процедуру інфекційно безпечною для донора. Також медичний працівник додатково бере 20 мл крові для аналізу на різноманітні захворювання. Загалом процедура безболісна й триває до 10 хвилин.
- Після донації вам необхідно відпочити та належним чином харчуватися, щоб відновити рівень заліза в організмі.
У день здачі крові донор звільняється від роботи незалежно від форми власності зі збереженням середнього заробітку. Також довідка про донацію надає право на ще один вихідний, який можна приєднати до щорічної відпустки.
Орієнтовно через 60 днів можна буде знову стати донором крові.