Фахівці Міністерства охорони здоров’я України розповіли, як правильно лікувати гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) і чого не слід робити під час лікування в домашніх умовах.
– Залежно від збудника ГРВІ мають різні ознаки та прояви, проте зазвичай захворювання розвивається поступово, його супроводжує відчуття розбитості та загального нездужання, нежить, біль у горлі тощо, – зазначають медики.
За їхніми словами, восени і взимку захворюваність на ГРВІ зростає. Щоб захиститися від вірусних інфекцій, слід дотримуватися кількох простих правил:
- регулярно мити руки або використовувати антисептик;
- правильно використовувати захисну маску;
- дотримуватися гігієни кашлю і чхання;
- уникати великих скупчень людей;
- дотримуватися фізичної дистанції;
- щепитися проти вакцинокерованих інфекцій, зокрема грипу та Covid-19.
Фахівці МОЗ рекомендують за перших симптомів ГРВІ звернутися до сімейного лікаря або (якщо вам довелося переміститися в результаті війни) до лікаря в найближчому закладі охорони здоров’я, яке надає первинну медичну допомогу. Не варто займатися самолікуванням.
Якщо у вас немає доступу до медичної допомоги, дотримуйтеся таких правил самодопомоги в разі ГРВІ:
- не призначайте собі ліки самостійно. Вірусні інфекції не лікують антибіотиками, більшість з них минаються без застосування лікарських засобів;
- уникайте контакту з людьми, щоб не поширювати інфекцію;
- дотримуйтеся режиму провітрювання;
- пийте багато рідини;
- відпочивайте;
- стежте за температурою.
Про що важливо пам’ятати, якщо у вас або у вашої дитини підвищена температура тіла
- Збивати температуру в разі гарячки у дітей і дорослих потрібно за різними показниками термометра. У дітей потрібно знижувати температуру, що досягає позначки 38°C, у дорослих – 38,5°C.
- Для зняття лихоманки слід використовувати парацетамол або ібупрофен. Не вживайте ацетилсаліцилову кислоту для зниження температури. Після застосування препаратів з ацетилсаліциловою кислотою можливе виникнення синдрому Рея, що призводить до тяжких ускладнень: печінкової недостатності та енцефалопатії.
- Після приймання препаратів температура не повинна падати одразу до 36,6. Зниження навіть на кілька десятих градусів означає, що ліки працюють.
- Якщо температура не падає або збільшується, це може свідчити про недостатнє споживання рідини або неправильно розраховану дозу лікарського засобу.
- Щоб температура почала падати, не потрібно загортатися в ковдру, щоб “перепотіти”. Це небезпечно. Слід, навпаки, зняти з себе зайвий одяг. Це допоможе тілу охолонути.
- Не натирайте себе/дитину алкоголем/оцтом, щоб збити температуру. Такі методи можуть викликати інтоксикацію. Краще обтертися звичайною водою, що на кілька десятих градуса прохолодніша за температуру тіла.
Звертайтеся по допомогу за номером 103, якщо у вас є такі небезпечні ознаки:
- задишка;
- висип на шкірі;
- кровохаркання;
- синюшний відтінок шкіри;
- блювання і пронос;
- біль у грудях;
- зниження тиску;
- уповільнений пульс;
- аритмія;
- порушення свідомості;
- судоми.