Епідеміологи Університету Піттсбурга в США визначили види діяльності, від яких літні люди відчувають швидку втому. Це може передбачити ймовірність їхньої смерті менш ніж через три роки.
Літні люди, які набрали найвищі бали з погляду того, наскільки втомленими або виснаженими вони себе почували після занять, що вимагають фізичних зусиль, мали більш ніж у два рази більше шансів померти в наступні 2,7 року в порівнянні з їхніми однолітками, які набрали менше балів.
– Наше дослідження є першим, в якому більш сильна фізична стомлюваність пов’язується з більш ранньою смертю. І навпаки, нижчі бали вказують на більшу кількість енергії та довголіття, – зазначила доцент кафедри епідеміології, провідний автор Ненсі В.Глінн.
Вона та її колеги застосували Піттсбурзьку шкалу стомлюваності до майже 3 тис. учасників віком 60 років і старше. Добровольці оцінили від 0 до 5 балів, наскільки втомленими, на їхню думку, можуть бути після, наприклад, неквапливої 30-хвилинної прогулянки, легкої роботи по дому або важкої роботи в саду.
Подальші дії щодо цієї роботи були завершені в кінці 2019 року, щоб уникнути збільшення смертності від пандемії Covid-19, що дало команді дані про кожного учасника в середньому за 2,7 року.
Після врахування різних факторів, що впливають на смертність, як-от депресія або супутні невиліковні захворювання, вік і стать, команда виявила, що учасники, які набрали 25 балів або вище за Піттсбурзькою шкалою стомлюваності, мали в 2,3 рази більше шансів померти через 2,7 року, аніж їхні колеги, які набрали менше 25 балів.
– Хоча Піттсбурзька шкала стомлюваності широко використовується в дослідженнях як надійний і чутливий спосіб вимірювання стомлюваності, вона недостатньо затребувана в лікувальних цілях, – сказала Глінн.
Вона підкреслила, що кінцева мета її роботи – розробити методи втручання в області фізичної активності, спрямовані на зниження стомлюваності, і тим самим зупинити спадну спіраль порушень фізичних функцій, характерних для процесу старіння.