Сьогодні, 11 квітня, Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. У зв’язку з цією датою фахівці Управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради вкотре нагадали про основні симптоми цього важкого розладу та ефективні методи його профілактики.
– Хвороба Паркінсона має найбільші темпи поширення серед неврологічних захворювань. Згідно зі статистикою МОЗ, в Україні зареєстровано понад 23 тис. осіб із цією недугою. Щороку про цей діагноз дізнаються 2 500 українців, – пишуть співробітники Управління.
Хвороба Паркінсона має три основні симптоми:
- тремтіння – тремор, який зазвичай починається з голови та руки (частіше, коли кінцівка розслаблена);
- брадикінезія – фізичні рухи набагато повільніші за норму, що може ускладнювати повсякденні завдання і призвести до характерного пересування дрібними кроками;
- ригідність – скутість і напруга в м’язах, що може ускладнити міміку обличчя, а також може призвести до болісних м’язових спазмів (дистонія).
За словами медиків, хвороба Паркінсона розвивається через втрату нервових клітин у частині мозку, яку називають сірою субстанцією.
Нервові клітини в цій частині мозку відповідають за виробництво хімічної речовини – допаміну, що діє як посередник між частинами мозку і нервової системи, допомагаючи контролювати й координувати рухи тіла.
Симптоми хвороби Паркінсона зазвичай починають розвиватися, коли близько 80% нервових клітин у субстанції мозку втрачено.
Поки що не існує способу лікування хвороби Паркінсона, але доступні методи, які допомагають полегшити симптоми та підтримувати якість життя:
- підтримувальна терапія (наприклад, фізіотерапія);
- медикаменти;
- хірургія (для деяких людей).
Як запобігти хворобі Паркінсона
Органічне харчування. Учені виявили високий рівень пестицидів у мозку пацієнтів із хворобою Паркінсона. Тому дуже важливо контролювати якість і походження їжі, яку вживаєте ви та ваші близькі.
Свіжі овочі. Науково доведено, що фолієва кислота значно знижує ризик розвитку захворювання Паркінсона. Найкраще джерело фолієвої кислоти – це темно-зелені овочі (броколі, шпинат, зелень, брюссельська капуста, спаржа). Вітамін В можна також знайти в авокадо, бобових і сочевиці.
Жирні кислоти Омега-3. Ці кислоти допомагають збалансувати рівень холестерину, підвищити імунітет і покращують серцево-судинне здоров’я.
Вітамін D3. Дослідники виявили, що близько 70% пацієнтів із ранньою хворобою Паркінсона мають низький рівень вітаміну D.
Регулярні вправи. Інтенсивна 10-хвилинна щоденна прогулянка на свіжому повітрі дуже корисна для організму і може бути частиною рекомендованих 150 хв щотижневих вправ.
Зниження стресу. Найважливіше, що ми можемо зробити для нашого фізичного і ментального здоров’я – це зниження стресу. Усі стреси спричиняють запалення й довготривале пошкодження всього тіла.