Обов’язкова Covid-вакцинація: чи законна вона в Україні та кому можна відмовитися

Обов’язкова Covid-вакцинація: чи законна вона в Україні та кому можна відмовитися
Джерело: Depositphotos

В Україні планують запровадити обов’язкову вакцинацію від коронавірусу для певних категорій населення. Проте це досить делікатне питання з погляду як Конституції України, так і Європейської конвенції.

Про це розповіла юрист Ірина Браславець в ексклюзивному коментарі Фактам ICTV. За її словами, з одного боку, програма вакцинації слугує важливому суспільному інтересу щодо захисту населення від інфекційних хвороб, і тому має легітимну мету.

– Але з іншого боку, не менш важливими та переконливими факторами є суспільний інтерес у запобіганні зловживань, повага до фізичної недоторканності та людської гідності, право на самовизначеність, – додала вона.

За словами юриста, під час вирішення конфлікту між двома вказаними суспільними інтересами перевага має бути надана повазі до фізичної недоторканності, людської гідності, принципів самовизначеності та особистої автономії.

Зараз дивляться

Водночас у квітні 2021 року Європейський суд з прав людини визнав правомірною обов’язкову вакцинацію від коронавірусу. Закон України Про захист населення від інфекційних хвороб також передбачає обов’язкову вакцинацію з покаранням за відмову від неї у тому випадку, якщо є реальна загроза життю і здоров’ю людей.

Зараз уряд України аргументує введення законної обов’язкової вакцинації, посилаючись на рішення ЄСПЛ. 

– Важливо пам’ятати, що для ряду професій одразу передбачені певні медичні обмеження і вимоги вакцинації. Вони не можуть відмовлятися від щеплення, – зазначила спеціаліст.

До цієї категорії людей належать держслужбовці. Якщо вони відмовлятимуться вакцинуватися, то це може слугувати підставою для звільнення. Інше покарання за відмову від щеплення в Україні поки що не запровадили.

Проте люди, які не належать до категорії держслужбовців, можуть відмовитися від вакцинації, якщо мають алергію на один із компонентів вакцини. Це має бути підтверджено довідкою від лікаря. 

– Якщо ж у вас немає протипоказань, але ви не хочете вакцинуватися, то відмовитися можна. Це ваш вибір і держава, чиновники і роботодавці повинні його поважати, – додала Браславець.

Браславець радить у складних та неоднозначних ситуаціях, пов’язаних з вакцинацією і відмовою від неї, консультуватися з медичними працівниками та юристами, до яких є довіра. 

Протягом тижня у МОЗ планують затвердити перелік професій, представникам яких обов’язково треба мати щеплення від коронавірусу.

Зокрема, започаткувати впровадження обов’язкових профілактичних щеплень проти Covid-19 для працівників закладів освіти, працівників міністерств та інших центральних органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів та місцевих державних адміністрацій.

Обов’язкова вакцинація в світі

У багатьох країнах світу вже вводять обов’язкову вакцинацію від Covid-19. Так наприклад, Італія першою в Європі вводить обов’язкове вакцинування працівників і службовців в усіх сферах діяльності. З 15 жовтня в країні ніхто без зеленої перепустки не зможе потрапити на фабрики, в офіси, професійні студії та будь-які інші робочі місця.

В Литві, з 13 вересня, люди без Covid-щепелння не можуть відвідати торгові центри,  площа яких складає понад 1,5 тис. кв. м, а також усі непродовольчі магазини. Також вони не можуть користуватися послугами салонів краси, ходити в спортклуби, на заходи за участю понад 500 людей.

Багато міжнародних компанії підтримують вакцинацію від Covid-19.

Так, наприкінці липня керівництво Netflix і Walt Disney висунуло вимогу до працівників компаній отримати щеплення. Дата виходу в офіс всіх співробітників ще не визначена, але вони вже можуть приходити в офіс, коли їм потрібно. Всі актори і члени знімальних груп також обов’язково мають бути вакциновані.

Дві найбільші корпорації, Walmart і  Amazon висунули вимогу до усіх корпоративних співробітників пройти обов’язкову вакцинацію. На працівників супермаркетів це поки що не поширюється, але скоро і у них вимагатимуть Covid-паспорт. Принаймні в Walmart поставили крайню дату вакцинації співробітників – 4 жовтня.

Детальніше про обов’язкову вакцинацію від Covid-19 в Україні – читайте на Фактах ICTV.

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.
Loading...
Підтримати Факти ICTV
Знайшли помилку в тексті?
Помилка